Bezpłatny program do faktur - czy może spełniać wszelkie nasze oczekiwania?

image

Wystawianie faktur to jedno z bazowych zobowiązań każdego przedsiębiorcy współpracującego z innymi podmiotami gospodarczymi. W przeszłości faktury były pisane ręcznie, jednak dzisiaj możemy skorzystać z programu do faktur, co umożliwia nam zaoszczędzić dużo czasu tudzież ustrzec się omyłek. Niektóre przedsiębiorstwa dostarczają darmowe oprogramowanie do fakturowania. Testujemy, czy tak samo jak płatne oprogramowanie spełnia wszelkie nasze oczekiwania.

Atuty programów do fakturowania

Niektórzy przedsiębiorcy wciąż wystawiają faktury i wypisują je przedtem ręcznie. Aczkolwiek dzieje się tak w sporadycznych sytuacjach. Przeważnie, kiedy przedsiębiorca sprzedaje przede wszystkim artykuły bądź usługi dla osób fizycznych, okazjonalnie współpracuje z pozostałymi firmami. Jednocześnie większość firm decyduje się na używanie profesjonalnego programu do faktur. Pozwalają zaoszczędzić mnóstwo czasu, jako że wzór faktury jest generowany automatycznie, natomiast dane firm można pobrać z bazy danych Centralnego Urzędu Statystycznego, co umożliwia ustrzec się pomyłek wymagających poprawki. Dobry program do fakturowania pozwala także na wystawianie seryjnych dokumentów sprzedaży oraz wysyłanie ich wprost do kontrahentów. Dzięki temu nie musimy wysyłać konsumentom faktur papierowych, co jest nie tylko praktyczne, ale również w pełni zgodne z bieżącymi regulacjami.

Czy bezpłatny program może być odpowiedni?

Każdy, kto potrzebowałby fakturować z wykorzystaniem programu, może wybrać jego darmową lub odpłatną wersję. Darmowy program do fakturowania proponuje sporo firm, niemniej jednak warto zastanowić się, jakie opcje zyskuje przedsiębiorca, stawiając na darmową wersję oprogramowania. Zazwyczaj darmowe programy do faktur zawierają o wiele mniej funkcji, aniżeli ich odpłatne wersje. Tymczasem prowadząc biznes chcemy przecież większą ilość funkcji skupić w jednym oprogramowaniu księgowym bądź do fakturowania. Proste oprogramowanie do fakturowania można użytkować w małych firmach, które świadczą usługi głównie dla osób fizycznych, niemniej przy większej ilości współpracujących z nami podmiotów gospodarczych przeważnie się on nie sprawdza. Dodatkowo twórcy oprogramowania do fakturowania muszą osiągać zyski, żeby być w stanie rozwijać funkcje programu. Jest to w szczególności kluczowe w kontekście nieustannie zmieniających się przepisów fiskalnych, w tym regulacje o podatku VAT.Programy do obsługi faktur powinny być też kompatybilne z oprogramowaniem do rozrachunków, natomiast bezpłatne oprogramowanie najczęściej nie spełniają tego standardu.

Kiedy warto skorzystać z bezpłatnego oprogramowania?

Niestety, zgodnie z powyższym, w tej chwili na rynku nie ma darmowego programu, który spełniałby wszystkie wymagania właścicieli firm i księgowych. Pamiętaj, że szczególnie w dzisiejszych czasach nie ma miejsca na półśrodki w kwestiach podatkowych (dotyczących faktur VAT). Czasem wprawdzie warto wybrać darmową wersję oprogramowania do fakturowania, przynajmniej w krótkim czasie. Każdy przedsiębiorca może skorzystać z bezpłatnej opcji próbnej RAFSOFT https://www.rafsoft.net/ oprogramowania do fakturowania VAT, żeby stwierdzić, czy program spełnia jego oczekiwania. Bowiem dostępna jest bezpłatna wersja, możemy również wypróbować funkcjonalność oprogramowania i czy zdołamy z niego normalnie korzystać.Wersja testowa oprogramowania jest przeznaczona specjalnie dla firm i osób, które przewidują zmianę bieżącego oprogramowania, zatem szukają lepszego wyboru, który w większym stopniu im odpowiada.