Faktura to dokument , z którym firmy i kupujący mają styczność bardzo często. Jest ona dowodem realizacji transakcji handlowej produktów i usług. Jak realizować ją w sposób poprawny, prosty a także przyjemny?
pisanie faktur VAT może przebiegać bardzo sprawnie i bezproblemowo. Pamiętać trzeba o trzymaniu się określonego wzoru oraz o zawarciu w niej właściwych informacji. Pomocny może okazać się w tym wypadku profesjonalny program do faktur.
Na program wystawianie faktur co patrzeć konstruując faktura VAT?
Żeby wypisać poprawną fakturę VAT trzeba zawrzeć w niej następujące informacje dotyczące obu stron, przedmiotu oraz szczegółów zawieranej transakcji.
Oznaczenie dokumentu
Dowolna faktura VAT posiada swój osobny numer. Mieści się także na niej wiadomość o tym, czy jest to oryginał czy kserokopia pisma.
Obowiązujące daty
Na fakturze VAT określona jest data jej wypisania oraz data dostarczenia artykułów lub wykonania usługi jeśli jest różna od tej pierwszej.
Według norm fakturę wystawić należy do 15–ego dnia miesiąca kolejnego po miesiącu dokonania sprzedaży lub na żądanie konsumenta. Istnieją jednak wyjątki między innymi w przypadku dostawców usług telekomunikacyjnych, wody, energii elektrycznej itd. oraz przedsiębiorstw z branży drukarskiej i budowlanej.
Dane sporządzającego fakturę VAT i nabywcy
Wystawiającym fakturę jest sprzedawca lub w niektórych przypadkach kupujący czy inna strona do tego upoważniona. Pismo wystawić można zarówno na firmę, jak i na osobę fizyczną, która nie prowadzi działalności.
Należy podać następujące informacje dotyczące sprzedawcy i kupującego:
- nazwa przedsiębiorstwa lub imię i nazwisko osoby
- właściwy adres
- NIP
Dane na temat przedmiotu transakcji
Artykuły i usługi mają rozmaite formy . Wskazać powinno się podstawowe dane na ich temat. Są to nazwa produktu bądź usługi oraz ilość produktów wraz z ilością czy zakres wykonywanych usług.
Dane na temat kwot oraz podatku
Na fakturze znaleźć muszą się następujące kwoty i wyliczenia:
- cena jednostkowa netto usługi lub towaru
- łączna wartość sprzedaży netto
- kwoty przyznanych rabatów
- stawki podatków
- kwota wartości sprzedaży netto objęta podatkiem
- kwota wartości sprzedaży netto zniesiona z podatku
- suma kwot podatku od sumy sprzedaży netto
- suma całkowitej należności do zapłaty
- kwoty poszczególnych rodzajów odciąganych podatków od całej wartości sprzedaży netto
- ogólna suma należność
W jaki sposób najłatwiej tworzyć faktury?
W wielu przedsiębiorstwach każdego miesiąca tworzy się dużą ilość faktur VAT. Aby ułatwić proces ich przygotowywania najlepiej jest wyposażyć się w dobrej jakości oprogramowanie do faktur. Przykładową ofertę zobaczyć można na tej stronie internetowej: rafsoft.net. Instalacja i obsługa tego typu programu są dziecinnie proste. Wystarczy wpisać właściwe informacje, a komputer sam stworzy gotowy do druku lub wysłania dokument.
Przykładne tworzenie faktur jest szczególnie ważne dla funkcjonowania przedsiębiorstw . Dzięki najnowszym oprogramowaniom do faktur vat praca ta jest prosta oraz szybka.